Etkinlikler

Türk Eximbank ile Macar Eximbank Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı

Macaristan, 09 Ekim 2018

9 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen Macaristan - Türkiye İş Forumu kapsamında Türk Eximbank ile Macar Eximbank arasında bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Anlaşmayı, Türk Eximbank adına Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, Macar Eximbank adına kurumun Genel Müdürü Sayın Gergely JÁKLI imzalamıştır.

Bahse konu İşbirliği Anlaşmasıyla, Türkiye ve Macaristan firmalarının, başta Avrupa ve Afrika ülkeleri olmak üzere üçüncü ülkelerde gerçekleştirecekleri projelere iki ihracat kredi kuruluşunun ortak destek sağlamasının önü açılmaktadır.

Diğer taraftan, kurumlar arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi amacı doğrultusunda gerek faaliyette oldukları, gerekse ticarette aktif rol üstlenmeyi hedefledikleri pazarlarla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları hedeflenmektedir.

Söz konusu imza töreni sonrasında Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, Türkiye ekonomisi, Bankamızın sunduğu ihracat destek hizmetleri ve finansman sağlanmış örnek projeler hakkında bilgilendirmede bulunmuştur.

Konuşmasında özellikle Avrupa’da yer alan ihracat kredi kuruluşları ile gerçekleştirilen bu ve benzeri stratejik ortaklıklara özel önem verildiğini ve son dönemde bu anlaşmaların sayısını hızla artırıldığına değinen Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, Fransa,  İtalya, Belçika ve İngiltere’nin ardından Macaristan ile de mevcut işbirliğini güçlendirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etmiştir. Ayrıca, Türk Eximbank’ın önümüzdeki dönemde de birçok farklı ülkenin ihracat kredi kuruluşları ile güçlü işbirliği bağları oluşturmak suretiyle Türk firmalarının küresel ayak izlerinin artırılması için tüm gücüyle çalışmaya devam edeceğini vurgulamıştır.

Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, forum kapsamında gerçekleştirilecek ikili görüşmelerin her iki ülke firmaları arasında somut işbirliklerinin temelinin atılacağı gelişmelere vesile olması temennisinde bulunmuştur.