Etkinlikler

14. İrtibat Bürosu Bölge İllerine Hizmet Vermek Üzere Erzurum’da Açıldı

Erzurum, 06 Eylül 2018
Türk Eximbank Doğu ve Güneydoğu İllerine Gidiyor

Türk Eximbank ile ihracatçılar arasında bir köprü oluşturacak irtibat noktalarının 14 üncüsü 6 Eylül 2018’de Erzurum’da açıldı. Türk Eximbank’ın Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği ile imzaladığı işbirliği protokolüyle açtığı irtibat ofisi aracılığıyla ihracatçılarımızın hem Türk Eximbank’ın mevcut ve yeni ürünleri hakkında daha fazla, hızlı ve güncel bilgi alabilmesine, hem de Türk Eximbank’a daha kolay erişebilmesine olanak sağlanacaktır.

Erzurum’da açılan irtibat noktasıyla Türk Eximbank desteklerinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Açılan bu irtibat bürosu ile çok daha fazla firmaya doğrudan ulaşarak ihracat için gerekli finansman olanakları ihracatçılarımızın hizmetine sunulacaktır. Doğu ve Güneydoğu’ya verilen bu destek ile bölge illerindeki firmaların ihracata yönelmeleri beklenmektedir.

Toplam 14 İrtibat Bürosu ile Yerinde Erişim

Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım açılış töreninde, göreve başladığında ihracatçılara doğrudan, yerinde erişme yönünde bir hedef belirlediklerini, bu çerçevede öncelikle bir tanıtım atağına başlayarak ihracatçılar ile sık sık bir araya geldiklerini belirtti. Tanıtım atağı sürerken Türk Eximbank’ın şubeleşme yönünde ihtiyaç duyduğu altyapı değişikliklerinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, bu değişikliklerin sonucunda 2017 yılında 8 (Adana, Bursa, Denizli, Konya, Kayseri, Antalya, İstanbul Avrupa ve Gebze şubeleri) ve 2018 yılında 1 (İstanbul Merkez Şubesi) yeni şube açarak toplam şube sayısını 12’ye çıkardıklarını ifade etti.

Öte yandan, ihracat potansiyeli yüksek olan yerlerde irtibat ofisleri açılmaya devam edildiğini, bu çerçevede 2017 yılında 5 ve 2018 yılında ise son 15 günde açılan, Aydın, Çorlu ve Erzurum dahil olmak üzere, toplam 7 irtibat bürosu ile toplam irtibat bürosu sayısının 14’e ulaştığını da belirtti.

Erzurum’da Açılan İrtibat Ofisi ile 17 İldeki İhracatçı Firmaların İşlemlerine Katkı

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği ile imzalanacak protokol ile açılan Erzurum irtibat ofisi 17 ildeki ihracatçı firmaların Eximbank işlemlerine katkı sağlayacaktır. Bu sayede Doğu Anadolu İhracatçıları Birliği çalışma alanına giren Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt illerindeki ihracatçıların başvuru işlemleri ve finansman süreçlerinin hızlandırılması hedeflenmektedir.

İrtibat Ofislerimiz Yerinde Bilgilendirme Yapacaklar

Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: “Bilindiği üzere 2016 yılından bugüne Gaziantep şubemiz ile bu bölgedeki firmalarımıza finansman desteğimizi doğrudan ulaştırabiliyorduk. Bugün Erzurum’da açtığımız irtibat bürosu ile Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu hizmeti doğu ve güneydoğu illerinde yaygınlaştırma yönünde adım atmış oluyoruz. Açtığımız irtibat ofisleri aracılığıyla bir yandan Bankamızı ihracatçılarımıza daha iyi anlatabileceğiz, diğer yandan da ihracatçılarımızın bize erişimini kolaylaştıracağız. Bu vesile ile firmalarımız, uygulamaya koyduğumuz yeni ürün ve hizmetlerimiz konusunda imzaladığımız protokoller sayesinde, daha hızlı bilgi sahibi olarak ve ihracatın finansmanı alanında Bankamızın sunduğu düşük maliyetli kredi ve alacak sigortası imkanlarından faydalanarak, daha rahat, güvenli ve istikrarlı bir finansman ortamında ticaret yapma imkanına kavuşacaklar. Bu irtibat ofisleri sayesinde firmalarımızın ihracata yönelmelerinin avantajları konusunda farkındalıklarının artması da sağlanacaktır.

Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, atılan bu ve benzeri adımların ihracatçıya doğrudan ulaşma yönünde belirlenen kapsamlı bir stratejinin parçaları olduğunu vurgulayarak büyük Organize Sanayi Bölgeleri, Ticaret Odaları ve İhracatçı Birlikleri ile benzer işbirliği protokollerinin gündemde olmaya devam edeceğini belirtti.

2018 Yıl Sonu Hedefi Her 100 Dolarlık İhracatın 27 Dolarında Türk Eximbank’ın İzinin Olması

Türk Eximbank’ın değişim ve dönüşüm yönünde attığı her adımın, daha fazla ihracatçıya daha çok destek verme hedefinde ilerlemesine katkı sunduğunu belirten Adnan Yıldırım sözlerine şu şekilde son verdi: “2017 yılında ihracatçılarımıza 39 milyar dolarlık finansman desteği vererek ihracatın %25’ine katkı sağladık. 2018 yılında ise bu desteğimizi %17’lik bir artışla 46 milyar dolara, ihracatı destekleme oranımızı da %27’ye yükselteceğiz.”