| esube
Kurumsal
TÜRK EXİMBANK 500 MİLYON DOLAR TUTARINDA 5 YIL VADELİ EUROBOND İHRAÇ ETTİ
 
Türk Eximbank, uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli 500 milyon dolar tutarında ve swap oranı üzerine %2,625 (Libor+%2,625) maliyetli bir eurobond ihracı gerçekleştirdi. 260 civarında uluslararası yatırımcının ilgi gösterdiği tahvil ihracına yaklaşık 2,7 milyar dolar talep geldi. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, söz konusu ihraca gelen yüksek talebin, Türkiye ekonomisine ve Türk Eximbank’a olan güvenin bir göstergesi olduğunu belirtti.
Söz konusu tahvil ihracı Citigroup, HSBC Bank, ING Bank, Mediobanca, Mizuho ve Mitsubishi UFJ yatırım bankaları aracılığı ile gerçekleştirilmiş olup tahvilin vadesi 18 Eylül 2022’dir. Tahvil ihracına, %37’si İngiltere olmak üzere %59’u Avrupa’dan, %25’i ABD’den, %8’i Asya’dan ve %8’i ise Orta Doğu’dan yatırımcılar katılmıştır. Söz konusu yatırımcıların yüzde 60’ı dünya çapında tanınmış varlık yönetim şirketleri, diğer kısmı ise banka, sigorta ve hedge fonu şirketleridir.
Genel Müdür Adnan Yıldırım, Banka’nın geçmişte gerçekleştirmiş olduğu ihraçlarda Türkiye Cumhuriyeti'nin eurobondlarının ikinci piyasadaki benzer vadeli getirisinin 75-100 baz puan üzerinde borçlanırken yeni ihraçta bu farkı 47 baz puana indirdiğini vurguladı. Dolayısıyla bu işlem, Banka tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen en uygun maliyetli tahvil ihracı oldu. Bankanın yurt dışında ihraç ettiği tahvillerden sağladığı toplam kaynak böylece 2,75 milyar dolara yükseldi.