| esube
Kurumsal
TÜRK EXİMBANK, CHINA DEVELOPMENT BANK’TAN 200 MİLYON ABD DOLARI TUTARINDA 3 YIL VADELİ KREDİ SAĞLADI

 

Türk Eximbank dünyanın en büyük ulusal kalkınma bankası olan China Development Bank’tan 200 milyon ABD doları tutarında bir kredi sağladı.


Söz konusu kredi için Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM ve China Development Bank Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yang PEIXING 25 Temmuz 2017 tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde bir araya geldi.


Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM “Söz konusu kredi, 3 yıl vadeli olması açısından Türk Eximbank’ın fonlama olanaklarını çeşitlendirme ve orta-uzun vadeli kredi portföyünü artırma stratejisi ile uyum göstermektedir. Ayrıca, son aylarda Çin
bankaları ile geliştirilen ilişkilerimiz kapsamında Eximbank 500 milyon dolar tutarında ortauzun vadeli kaynak sağladı” dedi.


Türk Eximbank ile China Development Bank yetkilileri, söz konusu bu finansman işleminin yanı sıra dış ticaret, proje finansmanı da dâhil birçok alanda işbirliğinin artırılması konusunda mutabakata vardı.


Türk Eximbank’ın 2017 yılında bugüne kadar sağladığı yurtdışı kaynak tutarı 2,1 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Söz konusu tutarın yaklaşık 869 milyon ABD dolarlık kısmı orta ve uzun vadeli kaynaklardan oluşmaktadır.