| esube
Kurumsal
2017 Yılı Duyuruları
 
 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM'IN 21 – 23 HAZİRAN TARİHLİ ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
   
  Türkiye ile Özbekistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar çerçevesinde, Özbekistan Milli Bankası ve Devlet Yatırım Komitesi ile  Bankamız desteklerine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’IN katılımıyla 21-23 Haziran tarihleri arasında Özbekistan’a ziyaret gerçekleştirdi.
   
   
   
   
 • TÜRKİYE İHRACAT KREDİ BANKASI A.Ş. TARAFINDAN GAYRİMENKUL SATIŞI YAPILACAKTIR

  Satış Şartnamesi için burayı tıklayınız.

 • TÜRK EXIMBANK, 186,5 MİLYON EURO TUTARINDA 3 YIL VADELİ BİR SENDİKASYON KREDİSİ SAĞLADI

   

  Türk Eximbank, ihracatın finansmanına destek sağlamak üzere 22 Haziran 2017 tarihinde Societe Generale koordinatörlüğündeki bir bankalar grubu ile 3 yıl vadeli 186,5 milyon Euro (yaklaşık 208 milyon ABD doları) tutarında bir sendikasyon anlaşması imzaladı.

  Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre; Türk Eximbank, fonlama olanaklarını çeşitlendirme ve orta-uzun vadeli kredi portföyünü artırma stratejisi ile uyumlu olarak, uzun bir aradan sonra ilk defa 3 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi aldı. Adnan Yıldırım, sağlanan bu kredinin Türkiye ekonomisine ve Türk Eximbank’a olan güvenin bir yansıması olduğunu ifade etti.

  Bu borçlanma işlemi ile birlikte Türk Eximbank tarafından yılın ilk yarısında sağlanan fon tutarı 1,7 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

   
 • Türk Eximbank’ın Finansmanı ile Yapımı Tamamlanan Kongo-Brazzaville Uluslararası Kongre Merkezi’nin 20 Haziran 2017 Tarihinde Açılışı Gerçekleştirilmiştir. Açılışta Türk Eximbank’ın Katkılarına Binaen Genel Müdür Sayın Adnan Yıldırım’a Kongo Cumhuriyeti Devlet Nişanı Verilmiştir.
   
   Brazzaville, 20 Haziran 2017 – Türkiye’nin tek resmi ihracat kredi kuruluşu, Türk Eximbank ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, ihracatçılarımıza verdiği destekle Afrika’da öncü olmaya devam etmektedir. Türk Eximbank Kongo Cumhuriyeti’nin Başkenti Brazzaville’de yapımı tamamlanan 1500 kişi kapasiteli kongre merkezi ile 200 odalı 4 yıldızlı otelden oluşan Kintele Kongre Kompleksi için 197,5 milyon Avro tutarında finansman sağlamıştır. Kintele Kongre Kompleksi’nin açılış töreni, Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn. Denis Sassou-N’Guesso, Başbakan Yardımcısı Sn. Numan Kurtulmuş, Türk Eximbank Genel Müdürü Sn. Adnan Yıldırım ve projenin yüklenicisi Summa Turizm Yatırımcılığı A.Ş.’den yetkililerin katılımlarıyla 20 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, Banka’nın Afrika’da üstlendiği görevlere ilişkin açıklamalarda bulunmuş, Eximbank olarak Afrika’da bugüne kadar tamamlanan ve devam eden projelere 1 milyar dolara yakın finansman sağladıklarını, gündemdeki projelerle birlikte bu tutarın 2 milyar dolara ulaştığını ifade etmiştir. Türk Eximbank olarak ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatımızı arttırmak için müteahhitlerimizle ele ele vererek Afrika’da demiryolu projelerinden temiz su temini projelerine kadar çok geniş bir yelpazede finansman sağladıklarını dile getiren Sayın Genel Müdür; gerçekleştirdikleri projeleri tek taraflı değerlendirmediklerini aynı zamanda Afrika’nın kalkınma ihtiyaçlarını da gözönünde bulunduklarını belirtmiştir. Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, Afrika ile kazan kazan temelinde kurulan ilişkilerin Türkiye’nin bölgedeki saygınlığını arttırdığını, Türk müteahhitlerinin yaptığı kaliteli işlerin referans projeler olduğunu ve birçok ülkenin daha önce gerçekleştirilen projeleri beğenerek Türk firmalarına öncelik verdiğini aktarmıştır. Sn. Genel Müdür, gündemdeki inşaat ve altyapı projelerinin yanında Eximbank’ın ticaretin finansmanını da desteklemek için girişimlerini arttırdığını ifade etmiş ve Afrexim ile işbirliği yaparak Afrika ülkelerinin çeşitlendirilmiş ekonomilere sahip olarak doğal kaynaklara bağımlılıklarının azaltılması için gerekli özel sektör yatırımlarını destekleyeceklerini vurgulamıştır. Afrika Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası gibi bölgesel ve uluslararası kalkınma bankalarıyla işbirliği yaparak Afrika ülkelerinde kamu ve özel sektör yatırımlarını destekleyeceklerini belirten Sayın Adnan Yıldırım İslam Kalkınma Bankası kuruluşu olan ICIEC ile iki ülkede üç proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtmiştir.
  Tören Sırasında Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a Devlet Nişanı Verildi Açılış töreni sırasında Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım’a, projenin Kongo-Brazzaville’nin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yapacağı katkının önemine binaen Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn. Denis Sassou-N’Guesso tarafından devlet nişanı verilmiştir.
   
   
   
   
   

   
   
   
   
   
 • TÜRK EXİMBANK AFRİKA’NIN KALKINMASINA ÖNCÜLÜK EDİYOR
   
  Türk Eximbank olarak, Afrika’nın kalkınması ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda ihracatçılarımıza verdiğimiz destekle Afrika’da öncü olmaya devam ediyoruz. Bankamızca 197,5 milyon Avro tutarında finansman desteği sağlanan ve Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville’de uluslararası toplantılara ev sahipliği yapabilecek standartlarda inşa edilen 1500 kişi kapasiteli kongre merkezi ile 200 odalı 4 yıldızlı otelden oluşan Kintele Kongre Kompleksi’nin açılış töreni, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Denis SASSOU-N’GUESSO, Başbakan Yardımcımız Sn. Numan KURTULMUŞ ve Genel Müdürümüz Sn. Adnan YILDIRIM’IN katılımlarıyla 20 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.
 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM'IN 21 – 23 HAZİRAN TARİHLİ ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ
   
  Türkiye ile Özbekistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar çerçevesinde, Özbekistan Milli Bankası ve Devlet Yatırım Komitesi ile  Bankamız desteklerine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’IN katılımıyla 21-23 Haziran tarihleri arasında Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirilecektir. 
 • Türk Eximbank İnternet Sitesi Değerlendirme Anketi
   
   Değerli Müşterimiz,

   

  Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek adına Türk Eximbank İnternet sayfamızı güncelleyerek kullanıcı dostu bir ana sayfa oluşturmayı amaçlamaktayız.

  Sizlerin görüşleri bizler için büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla internet sayfamızı yenileme çalışmalarında sizlerin de görüşlerinizi almak isteriz.

   

  Aşağıdaki linkte sunulan anketi doldurarak bu sürece katkıda bulunmanızı rica ederiz.

   

  Türk Eximbank İnternet Sitesi Değerlendirme Anketi için buraya tıklayınız.

 • TÜRK EXİMBANK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI – İSTANBUL

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 7 Haziran 2017 Çarşamba günü Saat 10:00’da, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB)’in TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde organize ettiği  “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu toplantıda, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu finansman imkânları ve Kredi Garanti Fonu hakkında bilgiler vermiştir.

   
 • İhracatçılarımız için KGF Kefaleti ile kullandırılacak kredilerde yeni dönem…

  Türk Eximbank artık ihracatçıların kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin bir şekilde karşılayacak

  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, bugüne kadar Kredi Garanti Fonu (KGF) ile eski sisteme göre çalıştıklarını, ancak 7 Haziran itibariyle ihracatçıların kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için KGF ile ilişkilerini bir adım daha öteye taşıyarak Portföy Garanti Sistemine (PGS) dahil olduklarını belirterek; “Bugün itibariyle 2,5 milyar TL tutarında PGS fonu tüm ihracatçıların kullanımına açılmıştır.” ifadesini kullandı.

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, halihazırda toplam nakdi ihracat kredilerinin yüzde 41’ini Türk Eximbank’ın karşıladığını, fakat Türk Eximbank olarak hedeflerinin daha fazla ihracatçıya ulaşarak onların finansman ihtiyaçlarını Banka’nın uygun maliyetli kredi imkanları ile karşılamak olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

  “Bugüne kadar KGF ile eski sisteme göre çalıştık. Ancak Hazine Destekli KGF kefaletine ilişkin olarak ülkemizin pek çok ihracat merkezinde düzenlediğimiz tanıtım toplantılarında ihracatçı firmalarımızdan gelen yoğun ısrarlar üzerine, ihracatçılarımızın kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için Bankamız da Portföy Garanti Sistemi'ne dahil oldu. Bunu gerçekleştirmek için de organizasyon yapımızda büyük değişiklikler gerçekleştirdik.

  Bugün itibarıyla 2,5 milyar TL tutarında PGS fonu ihracatçılarımızın kullanımına açıldı. Bu sayede artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırma imkanına da sahibiz.   

  Yeni uygulama kapsamında bundan böyle kefalet başvuruları doğrudan Bankamız tarafından değerlendirilecek. Ayrıca, tüm ihracatçılarımıza, KOBİ olsun ya da olmasın, yüzde 100 oranında KGF kefaleti sağlayacağız. Hazine destekli kefalet sisteminde komisyon oranlarının daha da düşürüldüğü dikkate alındığında, bu koşulların Bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için önemli bir rekabet gücü sağlayacağına inanıyorum.”

 • TÜRK EXİMBANK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI - İSTANBUL
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 7 Haziran 2017 Çarşamba günü Saat 10:00’da, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB)’in TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde organize ettiği  “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu toplantıda, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu finansman imkânları hakkında bilgiler verecektir. 

 • Türk Eximbank ile Belçika ihracat kredi kuruluşu Credendo arasında iş birliği anlaşması imzalandı
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 29 Mayıs 2017 Pazartesi günü, Belçika ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de Avrupa’nın önde gelen ihracat kredi kuruluşlarından Credendo ile işbirliği anlaşması imzalamıştır.

   Anlaşma, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım ve Credendo CEO’su Dirk Terweduwe tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Sayın Mehmet Hakan Olcay ve Ticaret Başmüşaviri Sayın Bülent Uğur Ecevit’in katılımlarıyla Brüksel Büyükelçiliği’nde imzalanmıştır.

   Türk Eximbank ile Credendo arasında imzalanan anlaşma vesilesiyle tarafların birbirleri ile gerek hâlihazırda faaliyetlerini yürüttükleri, gerekse ticarette aktif rol üstlenmeyi hedefledikleri pazarlarla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları hedeflenmektedir. Diğer taraftan, taraflar ihracat kredi sigortası ve yatırım sigortası alanlarında bilgi ve görüş paylaşımının önünü açan bu anlaşma ile Türk Eximbank’ın mevcut uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni ürünlerin uygulamaya koyulması hususunda CREDENDO ile işbirliği içerisinde olacaktır. Ayrıca, bu anlaşma ile Türkiye ve Belçika firmalarının başta Afrika ülkeleri olmak üzere, üçüncü ülkelerde gerçekleştirecekleri projelere iki ihracat kredi kuruluşunun ortak destek sağlamasının önü açılmaktadır.

   

 • Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım Birleşik Arap Emirlikleri’nin önemli bankalarından EMIRATES NBD BANK ve ARAB BANKING CORPORATION (BANK ABC) ile MIZUHO BANK yöneticileriyle bir araya geldi
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 25 Mayıs 2017 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin önemli bankalarından EMIRATES NBD BANK ve ARAB BANKING CORPORATION (BANK ABC) ile  MIZUHO BANK yöneticileriyle bir araya gelerek; finansman ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulundu.