| esube
Kurumsal
2017 Yılı Duyuruları
 
 • TURK EXIMBANK, CHINA DEVELOPMENT BANK’DAN 200 MİLYON ABD DOLARI TUTARINDA 3 YIL VADELİ BİR KREDİ SAĞLADI
   
  China Development Bank, Türk Eximbank’ı Çin’in otonom bir bölgesi olan İç Moğolistan 70. Bağımsızlık yılı kutlamaların olduğu dönemde 200 milyon ABD doları tutarında ve 3 yıl vadeli bir kredi anlaşması imzalanması için davet etti.
  Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, dünyanın en büyük kalkınma bankası özelliğine sahip China Development Bank ile ilişkilerini geliştirmek ve derinleştirmek için çalışmalarda bulunduklarını belirtti.
  İmzaların atılmasının akabinde Türk Eximbank ile China Development Bank, dış ticaret, proje finansmanı da dâhil birçok alanda işbirliğinin artırılması konusunda ortak görüşlerini ifade ederek, yeni bir fon temini üzerinde ön çalışmalara başladıklarını duyurdular.
   
   
 • Türk Eximbank, 18-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında 86. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda olacaktır. Siz değerli ihracatçılarımızı da fuar alanındaki standımızda görmekten onur duyarız.
   
  Bu yıl 18 – 27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan, Türkiye’nin önde gelen ticaret fuarlarından 86. İzmir Enternasyonal Fuarı, Ekonomi Bakanlığımızın himayesinde düzenlenecek olup Fuarın bu yılki teması “İnovasyon – Enerji” olarak belirlenmiştir. Bu yılın partner ülkesi Rusya Federasyonu, onur konuğu ili ise Muğla’dır.
   
  17 – 18 Ağustos tarihlerinde Swiss Otel’de düzenlenecek olan İzmir Enternasyonel Fuarı etkinlikleri kapsamında, 17 Ağustos 2017 10:00 - 12:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan “Eximbank Tanıtım Oturumu” çerçevesinde, desteklerimiz ve ürünlerimiz anlatılacak; siz değerli ihracatçılarımızın sorunları dinlenecek, beklenti ve talepleri alınacaktır.
  Öte yandan, yine Swiss Otel’de düzenlenecek olan İzmir Enternasyonel Fuarı etkinlikleri kapsamında, 17 Ağustos 2017 14:30 – 17:00 saatleri arasında “Enerji Yatırımlarının Finansmanında Eximbank’ların Rolü” konulu bir panel düzenlenerek enerji yatırımı yapan firmalarımızın yaşadığı finansman sorunları masaya yatırılacak, firmalarımızın sorunlarına nasıl çare üretilebileceği hususu tartışılacaktır.
   
  Bu çerçevede, Türk Eximbank olarak ihracatçılarımızın her daim yanında olma prensibimiz doğrultusunda, 86. İzmir Enternasyonal Fuarı süresince Fuar Alanı / 2. Hol’deki standımızda sizlere kesintisiz hizmet vereceğiz.
   
  Siz değerli ihracatçılarımızı gerek  fuar alanındaki standımızda, gerekse İzmir Enternasyonel Fuarı etkinliklerinde bizimle bir arada görmekten onur duyarız.
   
   
   
   
   
 • Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM 11-15 Ağustos 2017 tarihlerinde Çin Kalkınma Bankası yöneticileriyle Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir araya gelecektir.
   
  Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, 11-15 Ağustos 2017 tarihlerinde Çin Kalkınma Bankası yöneticileriyle Çin Halk Cumhuriyeti’nde bir araya gelerek; 200 milyon ABD Doları tutarındaki kredi anlaşmasını imzalayacak, karşılıklı işbirliği hakkında temaslarda bulunacaktır.
   
   
 • Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, bugün saat 15:15'te Bloomberg HT kanalında Akıllı Para programında Sayın Açıl SEZEN'in konuğu olacaktır.
   
 • Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM bugün TRT HABER kanalında yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer'in konuğu oldu
   
  10 Ağustos 2017 tarihinde yayınlanan programda Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM, Türk Eximbank’ın 2017 yılı hedefleri ile birlikte Bankamızın bu yıl içerisinde ihracata verdiği destek hakkında açıklamalarda bulunmuştur.
   
  Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM,yaptığı açıklamada; “15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana piyasada faizler artmış olmasına rağmen TL ve döviz kredilerinin faizlerini yükseltmeyen Türk Eximbank, ihracat artışına ivme kazandırmak ve ihracatçılarımızın finansman maliyetlerinin biraz daha düşürülmesine imkan tanımak amacıyla Reeskont Döviz Kredisi faiz oranlarında 10’ar baz puanlık %20’ye varan oranlarda indirimine gidildi.” dedi.
   
  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM ayrıca ülkemiz imalat sanayinde önemli bir rolü olan ve toplam ihracatın yarısından fazlasını gerçekleştirmesine rağmen Türk Eximbank’ın uygun maliyetli reeskont kredilerine ulaşmakta güçlük yaşayan KOBİ’lerimizin finansman sorunlarını çözmek amacıyla Bankanın öz kaynağı ile kısıtlı olan TL kredilerin öncelikle KOBİ’lere yönlendirilmesi için önümüzdeki dönemde Sevk Öncesi İhracat Kredisi ve İhracata Hazırlık Kredisi sadece KOBİ’lere kullandırılacağını ve bu kapsamda KOBİ’lere ilave 2,5 milyar TL kredi sağlanacağını belirtmiştir.
   
 • TÜRK EXİMBANK’DAN REESKONT KREDİLERİNDE FAİZ İNDİRİMİ VE KOBİ’LERE İLAVE KAYNAK TAHSİSİ
   
  Türk Eximbank ülkemiz ihracatını ve döviz kazandırıcı hizmetlerini uygun maliyetli kredi ve sigorta programları ile desteklemektedir. Son dönemde Banka, sağladığı kaynakların maliyetlerindeki düşüşten ihracatçıları yararlandırmak için gerekli düzenlemeleri hayata geçirmeye devam etmektedir. 
  15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana piyasada faizler artmış olmasına rağmen TL ve döviz kredilerinin faizlerini yükseltmeyen Banka, ihracat artışına ivme kazandırmak ve ihracatçılarımızın finansman maliyetlerinin biraz daha düşürülmesine imkan tanımak amacıyla aşağıdaki uygulamaları yürürlüğe koymuştur.
   
  Reeskont Döviz Kredisi faiz oranlarında 10’ar baz puanlık %20’ye varan oranlarda indirim
   
  Bu çerçevede, piyasadaki en uygun faiz oranlarına sahip olan Reeskont Döviz Kredisinde 10 Ağustos 2017 (Dahil) tarihi itibariyle marj oranları 10’ar baz puan %20’ye varan oranlarda indirildi. Bu sayede, 4 ay vadeli reeskont döviz kredilerinin faiz oranı LIBOR/EURIBOR+0,40 olurken 8 ay vadeli kredilerin faiz oranı da LIBOR/EURIBOR+0,65’e çekilmiştir.
  Ayrıca 6 aya kadar vade ile kullandırılacak Reeskont Döviz kredilerinde LIBOR/EURIBOR+0,50 faiz oranı uygulaması başlatılmıştır. Böylece bir yandan vade çeşitliliği artırılırken ihracatçıların katlandığı finansman maliyetleri de daha aşağı çekilmiştir.
   
  KOBİ’lere 2,5 milyar TL tutarında düşük maliyetli ilave kaynak tahsisi
   
  Diğer taraftan ülkemiz imalat sanayinde önemli bir rolü olan ve toplam ihracatın yarısından fazlasını gerçekleştirmesine rağmen Türk Eximbank’ın uygun maliyetli reeskont kredilerine ulaşmakta güçlük yaşayan KOBİ’lerimizin finansman sorunlarını çözmek amacıyla Bankanın öz kaynağı ile kısıtlı olan TL kredilerin öncelikle KOBİ’lere yönlendirilmesine karar verilmiştir.
   
  Yeni uygulama ile önümüzdeki dönemde Sevk Öncesi İhracat Kredisi ve İhracata Hazırlık Kredisi sadece KOBİ’lere kullandırılacak olup, bu kapsamda KOBİ’lere ilave 2,5 milyar TL kredi sağlanacaktır.
 • TÜRK EXİMBANK İLE BİRLEŞİK KRALLIK İHRACAT FİNANSMAN KURULUŞU (UK EXPORT FINANCE – “UKEF”) ARASINDA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

   

  Türk Eximbank ile UKEF arasında, 2 Ağustos 2017 tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’da kapsamlı bir işbirliği anlaşması imzalanmıştır. Anlaşmayı Türk Eximbank adına Banka Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM, UKEF adına ise kurumun CEO’su Louis TAYLOR imzalamıştır.

  İşbirliği Anlaşması kapsamında Türk ve Birleşik Krallık firmalarının üçüncü ülkelerde ortak üstlenecekleri projelere iki kuruluş arasında garanti, kontr-garanti ve reasürans vasıtasıyla ortak finansman sağlanacaktır. İki ülkeden birinin ihracatçısının ana yüklenici, diğer tarafın ihracatçısının alt yüklenici olduğu ve alt yüklenicinin de proje kapsamında kendi ülkesinden mal ve hizmet ihraç edeceği projeler anlaşma kapsamında ve OECD Düzenlemeleri çerçevesinde olmak kaydıyla finanse edilebilecektir.

  İşbirliği Anlaşması sayesinde Türkiye’de ve Birleşik Krallık’ta yerleşik firmaların ortaklıklar kurmak suretiyle ihalelere katılmaları teşvik edilecek ve daha esnek yapıda bir finansman paketi sunulabilecektir.

  Diğer taraftan, 2017 yılı içerisinde Belçika’nın Credendo ve İtalya’nın SACE kuruluşları ile işbirliği anlaşmaları imzalanmış olup, yıl sonuna kadar Fransa’nın BpiFrance, Japonya’nın JBIC ve Macaristan’ın MEHIB kuruluşları ile de işbirliği anlaşmaları imzalayarak ihracatçı ve yurtdışında iş yapan müteahhitlere yeni iş olanağı imkanları açılmasına çalışılmaktadır.
   
   
   
   
 • TÜRK EXİMBANK, 640 MİLYON DOLAR TUTARINDA SENDİKASYON KREDİSİ SAĞLADI

   

  Türk Eximbank, Mizuho Bank Ltd. koordinatörlüğünde, bankalar konsorsiyumundan 1 yıl vadeli, 640 milyon dolar tutarında euro sendikasyon kredisi sağladı. Söz konusu krediye ilişkin anlaşmayı, Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM ve katılımcı banka yetkilileri, 1 Ağustos 2017 tarihinde Londra’da imzaladı. Bahse konu işlem, geçtiğimiz Mart ayındaki sendikasyon kredisine kıyasla daha düşük maliyetle; euro dilim için EURIBOR artı 90 baz puan ve dolar dilim için LIBOR artı 100 baz puan faiz oranları üzerinden gerçekleştirilmiştir.

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’ın yaptığı açıklamaya göre Türk Eximbank, Temmuz ayında vadesi dolan sendikasyon kredisini %110 oranında yenilemiş oldu. Bu işlem ile 2017 yılı başından bu yana 3. euro sendikasyonunu gerçekleştiren Türk Eximbank, toplam 1,3 milyar dolar sendikasyon kredisi temin etmiş oldu. Türk Eximbank’ın sağladığı 640 milyon dolar tutarındaki krediye Avrupa’dan 9, Uzak Doğu’dan 8, Türkiye’den 4 ve Körfez Ülkelerinden 2 olmak üzere toplam 23 banka ile finansal kuruluş katılım sağladı. Ayrıca 4 banka, Türk Eximbank euro sendikasyonlarına ilk defa katıldı. Sendikasyon işleminde pozitif sonuç alınmasında, Türkiye’ye olan güvenin yanı sıra Türk Eximbank’ın son yıllarda hızla büyüyen bilançosuyla bağlantılı olarak geliştirdiği ilişkiler etkili oldu.Türk Eximbank, 2017 yılı başından bu yana, geniş bir coğrafya ve dünyanın önde gelen bankalarından toplam 2,7 milyar dolar kaynak sağlamıştır. Söz konusu kaynaklar 1,3 milyar dolar tutarında sendikasyon kredileri, 811 milyon dolar tutarında ikili ticari krediler ve 587 milyon doları tutarında uluslar üstü finansal kuruluşlardan olacak şekilde, 1 yıldan 22 yıla kadar uzanan geniş bir vade yelpazesinde temin edilmiştir. Diğer taraftan, Türk Eximbank, önümüzdeki dönemde bilanço içerisinde orta uzun vadeli imkanların ve İslami enstrümanların payını arttırmak amacı ile tahvil ihraçları gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

   
   
 • TÜRK EXİMBANK, CHINA DEVELOPMENT BANK’TAN 200 MİLYON ABD DOLARI TUTARINDA 3 YIL VADELİ KREDİ SAĞLADI

   

  Türk Eximbank dünyanın en büyük ulusal kalkınma bankası olan China Development Bank’tan 200 milyon ABD doları tutarında bir kredi sağladı.


  Söz konusu kredi için Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM ve China Development Bank Genel Müdür Yardımcısı Sayın Yang PEIXING 25 Temmuz 2017 tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde bir araya geldi.


  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM “Söz konusu kredi, 3 yıl vadeli olması açısından Türk Eximbank’ın fonlama olanaklarını çeşitlendirme ve orta-uzun vadeli kredi portföyünü artırma stratejisi ile uyum göstermektedir. Ayrıca, son aylarda Çin
  bankaları ile geliştirilen ilişkilerimiz kapsamında Eximbank 500 milyon dolar tutarında ortauzun vadeli kaynak sağladı” dedi.


  Türk Eximbank ile China Development Bank yetkilileri, söz konusu bu finansman işleminin yanı sıra dış ticaret, proje finansmanı da dâhil birçok alanda işbirliğinin artırılması konusunda mutabakata vardı.


  Türk Eximbank’ın 2017 yılında bugüne kadar sağladığı yurtdışı kaynak tutarı 2,1 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Söz konusu tutarın yaklaşık 869 milyon ABD dolarlık kısmı orta ve uzun vadeli kaynaklardan oluşmaktadır. 

   

   
   
   
   
 • Türk Eximbank ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

  Türk Eximbank ile sanayiciler arasında bir köprü oluşturacak irtibat noktalarının ikincisi Manisa’da açıldı. Türk Eximbank ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) arasında 24 Temmuz 2017 Pazartesi günü imzalanan işbirliği protokolü ile kurulan irtibat noktası, Manisa OSB’deki firmaların hem Türk Eximbank ürünleri hakkında daha fazla, hızlı ve güncel bilgi alabilmesini, hem de Türk Eximbank’a daha kolay erişebilmesini sağlayacak.

  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM protokolün imza töreninde, göreve başladığında ihracatçılara doğrudan, yerinde erişme yönünde bir hedef belirlediklerini, bu çerçevede öncelikle bir tanıtım atağına başlayarak ihracatçılar ile sık sık bir araya geldiklerini belirtti. Tanıtım atağı sürerken Türk Eximbank’ın şubeleşme yönünde ihtiyaç duyduğu altyapı değişikliklerinin gerçekleştirildiğini vurgulayan Sayın Adnan YILDIRIM, bu değişikliklerin sonucunda 2017 yılının ilk yarısında Adana, Bursa ve Denizli şubelerini açtıklarını, yılın kalan kısmında da Konya, Kayseri, Antalya, İstanbul Avrupa ve İstanbul Anadolu yakasında açılacak ilave 5 şube ile yılsonunda şube sayısının 11’e yükseleceğini ve önümüzdeki dönemde ihracatta ilk 20 ilin her birinde Türk Eximbank temsilciliği açılacağının altını çizdi.

  Genel Müdür Sayın Adnan YILDIRIM sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu irtibat noktaları aracılığıyla bir yandan Bankamızı ihracatçılarımıza daha iyi anlatabileceğiz. Diğer yandan da ihracatçılarımızın bize erişimini kolaylaştıracağız, çünkü Organize Sanayi Bölgelerindeki irtibat noktalarımız bilgilendirme dışında başvuru evraklarının iletilmesinde de aracılık yapacaklar. Bu vesile ile Manisa Organize Sanayi Bölgesi bünyesindeki firmalar, ihracatın finansmanı alanında Bankamızın sunduğu düşük maliyetli kredi ve alacak sigortası imkânlarından faydalanarak, daha rahat, güvenli ve istikrarlı bir finansman ortamında ticaret yapma imkânına kavuşacak. Bu irtibat noktaları sayesinde sanayicilerimizin ihracata yönelmelerinin avantajları konusunda farkındalıklarının artması da sağlanacak.” 

  Genel Müdür Sayın Adnan YILDIRIM, atılan bu ve benzeri adımların ihracatçıya doğrudan ulaşma yönünde belirlenen kapsamlı bir stratejinin parçaları olduğunu vurgulayarak büyük Organize Sanayi Bölgeleri’nde benzer işbirliği protokollerinin gündemde olmaya devam edeceğini belirtti.

  Türk Eximbank’ın değişim ve dönüşüm yönünde attığı her adımın, daha fazla ihracatçıya daha çok destek verme hedefinde ilerlemesine katkı sunduğunu belirten Sayın Adnan YILDIRIM sözlerine şu şekilde son verdi: “2017 yılının ilk yarısında sunduğumuz desteği döviz bazında%15 artırarak 18,7 milyar dolara yükselttik. Böylece sunulan toplam finansal desteğin ihracata oranı 2016 yılsonuna göre 1,2 puan artışla ihracatın %24,2’sine ulaştı. 2017yılsonunda bu oranı %26’ya yükselteceğiz.”

   

   

   

 • T.C.M.B. Sektör Bilançoları (21.07.2017)
   

  T.C. Merkez Bankası’nın ‘Sektör Bilançoları’ yayınlarına ilişkin çalışmalarında kullanılmak üzere, Bankamızca kendilerinden bilgi talebinde bulunulan firmalar, doldurulacak Excel dosyalarına aşağıdaki ilgili linkten ulaşabilirler.

   

  2014-2015-2016 mali verileri istenen firmalar           2016 mali verileri istenen firmalar

   Bilgi Notu (Üç Yıllık)                                            Bilgi Notu (Tek Yıllık)
  Yıllık Firma Bilgileri Formu (2014)                         Yıllık Firma Bilgileri Formu (2016)
  Yıllık Firma Bilgileri Formu (2016)
 • Değerli İhracatçılarımızın Bilgilerine
 • Türk Eximbank’ın Altı Aylık Faaliyet Sonuçları ve Yıl Sonu Hedefleri Basın Toplantısı

   

  T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ’nin teşrifleri ile 18 Temmuz 2017 tarihinde “Türk Eximbank’ın Altı Aylık Faaliyet Sonuçları ve Yıl Sonu Hedefleri” konulu basın toplantısı gerçekleştirilmiştir.

  T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ’nin teşrifleri ile 18 Temmuz 2017 tarihinde saat 10.30 ‘da Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde “Türk Eximbank’ın Altı Aylık Faaliyet Sonuçları ve Yıl Sonu Hedefleri” konulu basın toplantısı gerçekleştirilmiştir. Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ ile birlikte TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ, TİM Başkan Vekilleri Sayın Mustafa ÇIKRIKÇIOĞLU, Sayın Tahsin ÖZTİRYAKİLER ve Sayın Süleyman KOCASERT de katılmıştır. Sayın Bakanımızın sunumuyla Türk Eximbank’ın 2017 yılının ilk altı ayında gerçekleştirmiş olduğu başarılar ve 2017 yıl sonu hedefleri İhracatçı Birliklerinin değerli Başkanlarının da katıldığı basın toplantısında kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın gösterdiği hedef doğrultusunda; bu yılın ihracat, ekonomi ve büyümede bir atılım yılı olacağını belirtmiştir.

  Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ konuşmasında “İhracat rakamları haziran ayında artış göstermiştir ancak Ramazan Bayramı sebebiyle biraz düşük gerçekleşse dahi biliyoruz ki 2017 Temmuz ayı belki tarihi bir aylık rekorla gelecek. Bunların heyecanlarını yaşıyoruz. Bütün bu heyecanı yaşayan ihracatçılarımızın bu heyecanına destek verecek olan şey; finansmanın bol, ucuz ve ulaşılabilir olması. Türk Eximbank bunu sağlayacak tek ve en önemli kurumdur.  İhracata verilen destek kredilerinde yüzde 40’ın üzerinde;  toplam ihracatımızın da yüzde 24’üne destek veren Türk Eximbank’ı bu alanda desteklemek ve cesaretlendirmek önemlidir. İlk 6 ayda yüzde 8,2’lik bir ihracat büyümesi elde ettik. Temmuz ayı ve yıl sonu itibarıyla ihracatta güzel sonuçlar alacağız. Türk Eximbank 30 yıldır ihracatçılarımıza hem uygun finansman araçları sunuyor, hem de onların finansal güvenliğini sağlıyor. Kredi/aktif oranında bankacılık sisteminin bir numarası olan Eximbank, kredi bakiyesi olarak Türkiye’nin en büyük 10. bankasıdır. İhracat alacak sigortası kuruluşları içerisinde de Türkiye’nin en büyüğüdür.” ifadelerini kullanmıştır.

  Sayın Nihat ZEYBEKCİ, risk iştahı artan Türk Eximbank’ın 2017 yılına, atılım dönemine yakışır bir giriş yaptığını anlatarak, verilen desteği ilk 6 ayda geçen yıla kıyasla yüzde 15 artırdığını, 2017 yılının ilk yarısında 10,1 milyar dolar kısa vadeli, 1,6 milyar dolar orta ve uzun vadeli olmak üzere toplam 11,7 milyar dolar tutarında kredi kullandırıldığını söylemiştir.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
    
 • TÜRK EXIMBANK BASIN NOTUDUR: TÜRK EXIMBANK'IN ALTI AYLIK FAALİYET SONUÇLARI VE YIL SONU HEDEFLERİ BASIN TOPLANTISI
   
  Basın duyurusu için burayı tıklayınız.
 • Türk Eximbank’ın Altı Aylık Faaliyet Sonuçları ve Yıl Sonu Hedefleri Basın Toplantısı

  T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ’nin teşrifleri ile Türk Eximbank’ın Altı Aylık Faaliyet Sonuçları ve Yıl Sonu Hedefleri basın toplantısı 18 Temmuz 2017 tarihinde saat 10.00 ‘da Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecektir.

   

 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM, TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ TEMSİLCİLERİ İLE ANKARA’DA BİR ARAYA GELMİŞTİR
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 13 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye Müteahhitler Birliği’nin organize ettiği bilgilendirme toplantısında sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu kredi ve sigorta programları hakkında bilgi vermiştir.

   
   
   
   
 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM TÜRKİYE MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELECEKTİR

   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım,13 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye Müteahhitler Birliği’nin organize ettiği bilgilendirme toplantısında sektör temsilcileri ile bir araya gelerek, Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu kredi ve sigorta programları hakkında bilgi verecektir.

 • Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım İtalya’da “CRIF TOP EXECUTIVE MEETING 2017” konferansına katılım sağlamıştır.

   

  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, 6-9 Temmuz tarihleri arasında İtalya’nın Bologna şehrinde dünyanın önde gelen bankalarının, finansal kurumlarının ve ihracat kredi kuruluşlarının üst düzey yöneticileri ile FinTech, dijital finansal hizmetler ve güncel finansal gelişmelerin tartışılacağı “CRIF TOP EXECUTIVE MEETING 2017” konferansına katılım sağlamıştır.

   

   

   

 • Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım 5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da Tekstil, Halı ve Deri Sektörlerinin Temsilcileri ile buluşmuştur.

  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, 5 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapılan ve son derece verimli geçen toplantıda İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) ve İstanbul Halı İhracatçıları Birliği’nin (İHİB) kıymetli temsilcilerine Bankamız kredi ve sigorta faaliyetleri hakkında bilgi vermiş, sektör temsilcilerinden gelen görüş, önerileri ve talepleri değerlendirmiştir.

  Toplantıya Bankamızı temsilen Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım ile birlikte Kredi/Sigorta Genel Müdür Yardımcımız Sayın Necdet Karadeniz, Kredi/Sigorta Pazarlama Genel Müdür Yardımcımız Sayın Enis Gültekin ve Mali İşler/Operasyon Genel Müdür Yardımcımız Sayın Hüseyin Çelik katılmıştır.

   

   
   
 • TÜRK EXIMBANK 2017 YILININ İLK YARISINDA İHRACATA SAĞLADIĞI FİNANSMAN DESTEĞİNİ %15 ARTIRDI

  Basın Duyurusu için burayı tıklayınız.

 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM'IN TÜGİAD TOPLANTISI

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 3 Temmuz 2017 Pazartesi  TÜGİAD Ege Şubesi’nin düzenlediği toplantıda TÜGİAD üyeleri ile bir araya gelerek; Türk Eximbank’ın faaliyetleri ve  destekleri hakkında bilgi vermiştir.

   

 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM'IN 21 – 23 HAZİRAN TARİHLİ ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ
   
  Türkiye ile Özbekistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar çerçevesinde, Özbekistan Milli Bankası ve Devlet Yatırım Komitesi ile  Bankamız desteklerine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’IN katılımıyla 21-23 Haziran tarihleri arasında Özbekistan’a ziyaret gerçekleştirdi.
   
   
   
   
 • TÜRKİYE İHRACAT KREDİ BANKASI A.Ş. TARAFINDAN GAYRİMENKUL SATIŞI YAPILACAKTIR

  Satış Şartnamesi için burayı tıklayınız.

 • TÜRK EXIMBANK, 186,5 MİLYON EURO TUTARINDA 3 YIL VADELİ BİR SENDİKASYON KREDİSİ SAĞLADI

   

  Türk Eximbank, ihracatın finansmanına destek sağlamak üzere 22 Haziran 2017 tarihinde Societe Generale koordinatörlüğündeki bir bankalar grubu ile 3 yıl vadeli 186,5 milyon Euro (yaklaşık 208 milyon ABD doları) tutarında bir sendikasyon anlaşması imzaladı.

  Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre; Türk Eximbank, fonlama olanaklarını çeşitlendirme ve orta-uzun vadeli kredi portföyünü artırma stratejisi ile uyumlu olarak, uzun bir aradan sonra ilk defa 3 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi aldı. Adnan Yıldırım, sağlanan bu kredinin Türkiye ekonomisine ve Türk Eximbank’a olan güvenin bir yansıması olduğunu ifade etti.

  Bu borçlanma işlemi ile birlikte Türk Eximbank tarafından yılın ilk yarısında sağlanan fon tutarı 1,7 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

   
 • Türk Eximbank’ın Finansmanı ile Yapımı Tamamlanan Kongo-Brazzaville Uluslararası Kongre Merkezi’nin 20 Haziran 2017 Tarihinde Açılışı Gerçekleştirilmiştir. Açılışta Türk Eximbank’ın Katkılarına Binaen Genel Müdür Sayın Adnan Yıldırım’a Kongo Cumhuriyeti Devlet Nişanı Verilmiştir.
   
   Brazzaville, 20 Haziran 2017 – Türkiye’nin tek resmi ihracat kredi kuruluşu, Türk Eximbank ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, ihracatçılarımıza verdiği destekle Afrika’da öncü olmaya devam etmektedir. Türk Eximbank Kongo Cumhuriyeti’nin Başkenti Brazzaville’de yapımı tamamlanan 1500 kişi kapasiteli kongre merkezi ile 200 odalı 4 yıldızlı otelden oluşan Kintele Kongre Kompleksi için 197,5 milyon Avro tutarında finansman sağlamıştır. Kintele Kongre Kompleksi’nin açılış töreni, Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn. Denis Sassou-N’Guesso, Başbakan Yardımcısı Sn. Numan Kurtulmuş, Türk Eximbank Genel Müdürü Sn. Adnan Yıldırım ve projenin yüklenicisi Summa Turizm Yatırımcılığı A.Ş.’den yetkililerin katılımlarıyla 20 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, Banka’nın Afrika’da üstlendiği görevlere ilişkin açıklamalarda bulunmuş, Eximbank olarak Afrika’da bugüne kadar tamamlanan ve devam eden projelere 1 milyar dolara yakın finansman sağladıklarını, gündemdeki projelerle birlikte bu tutarın 2 milyar dolara ulaştığını ifade etmiştir. Türk Eximbank olarak ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatımızı arttırmak için müteahhitlerimizle ele ele vererek Afrika’da demiryolu projelerinden temiz su temini projelerine kadar çok geniş bir yelpazede finansman sağladıklarını dile getiren Sayın Genel Müdür; gerçekleştirdikleri projeleri tek taraflı değerlendirmediklerini aynı zamanda Afrika’nın kalkınma ihtiyaçlarını da gözönünde bulunduklarını belirtmiştir. Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, Afrika ile kazan kazan temelinde kurulan ilişkilerin Türkiye’nin bölgedeki saygınlığını arttırdığını, Türk müteahhitlerinin yaptığı kaliteli işlerin referans projeler olduğunu ve birçok ülkenin daha önce gerçekleştirilen projeleri beğenerek Türk firmalarına öncelik verdiğini aktarmıştır. Sn. Genel Müdür, gündemdeki inşaat ve altyapı projelerinin yanında Eximbank’ın ticaretin finansmanını da desteklemek için girişimlerini arttırdığını ifade etmiş ve Afrexim ile işbirliği yaparak Afrika ülkelerinin çeşitlendirilmiş ekonomilere sahip olarak doğal kaynaklara bağımlılıklarının azaltılması için gerekli özel sektör yatırımlarını destekleyeceklerini vurgulamıştır. Afrika Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası gibi bölgesel ve uluslararası kalkınma bankalarıyla işbirliği yaparak Afrika ülkelerinde kamu ve özel sektör yatırımlarını destekleyeceklerini belirten Sayın Adnan Yıldırım İslam Kalkınma Bankası kuruluşu olan ICIEC ile iki ülkede üç proje üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtmiştir.
  Tören Sırasında Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım’a Devlet Nişanı Verildi Açılış töreni sırasında Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım’a, projenin Kongo-Brazzaville’nin sosyal ve ekonomik kalkınmasına yapacağı katkının önemine binaen Kongo Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sn. Denis Sassou-N’Guesso tarafından devlet nişanı verilmiştir.
   
   
   
   
   

   
   
   
   
   
 • TÜRK EXİMBANK AFRİKA’NIN KALKINMASINA ÖNCÜLÜK EDİYOR
   
  Türk Eximbank olarak, Afrika’nın kalkınması ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda ihracatçılarımıza verdiğimiz destekle Afrika’da öncü olmaya devam ediyoruz. Bankamızca 197,5 milyon Avro tutarında finansman desteği sağlanan ve Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Brazzaville’de uluslararası toplantılara ev sahipliği yapabilecek standartlarda inşa edilen 1500 kişi kapasiteli kongre merkezi ile 200 odalı 4 yıldızlı otelden oluşan Kintele Kongre Kompleksi’nin açılış töreni, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Denis SASSOU-N’GUESSO, Başbakan Yardımcımız Sn. Numan KURTULMUŞ ve Genel Müdürümüz Sn. Adnan YILDIRIM’IN katılımlarıyla 20 Haziran 2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.
 • GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ADNAN YILDIRIM'IN 21 – 23 HAZİRAN TARİHLİ ÖZBEKİSTAN ZİYARETİ
   
  Türkiye ile Özbekistan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik atılan adımlar çerçevesinde, Özbekistan Milli Bankası ve Devlet Yatırım Komitesi ile  Bankamız desteklerine yönelik görüşmelerde bulunmak üzere Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’IN katılımıyla 21-23 Haziran tarihleri arasında Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirilecektir. 
 • Türk Eximbank İnternet Sitesi Değerlendirme Anketi
   
   Değerli Müşterimiz,

   

  Sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek adına Türk Eximbank İnternet sayfamızı güncelleyerek kullanıcı dostu bir ana sayfa oluşturmayı amaçlamaktayız.

  Sizlerin görüşleri bizler için büyük önem arz etmektedir. Bu amaçla internet sayfamızı yenileme çalışmalarında sizlerin de görüşlerinizi almak isteriz.

   

  Aşağıdaki linkte sunulan anketi doldurarak bu sürece katkıda bulunmanızı rica ederiz.

   

  Türk Eximbank İnternet Sitesi Değerlendirme Anketi için buraya tıklayınız.

 • TÜRK EXİMBANK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI – İSTANBUL

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 7 Haziran 2017 Çarşamba günü Saat 10:00’da, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB)’in TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde organize ettiği  “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu toplantıda, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu finansman imkânları ve Kredi Garanti Fonu hakkında bilgiler vermiştir.

   
 • İhracatçılarımız için KGF Kefaleti ile kullandırılacak kredilerde yeni dönem…

  Türk Eximbank artık ihracatçıların kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin bir şekilde karşılayacak

  Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım, bugüne kadar Kredi Garanti Fonu (KGF) ile eski sisteme göre çalıştıklarını, ancak 7 Haziran itibariyle ihracatçıların kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için KGF ile ilişkilerini bir adım daha öteye taşıyarak Portföy Garanti Sistemine (PGS) dahil olduklarını belirterek; “Bugün itibariyle 2,5 milyar TL tutarında PGS fonu tüm ihracatçıların kullanımına açılmıştır.” ifadesini kullandı.

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, halihazırda toplam nakdi ihracat kredilerinin yüzde 41’ini Türk Eximbank’ın karşıladığını, fakat Türk Eximbank olarak hedeflerinin daha fazla ihracatçıya ulaşarak onların finansman ihtiyaçlarını Banka’nın uygun maliyetli kredi imkanları ile karşılamak olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

  “Bugüne kadar KGF ile eski sisteme göre çalıştık. Ancak Hazine Destekli KGF kefaletine ilişkin olarak ülkemizin pek çok ihracat merkezinde düzenlediğimiz tanıtım toplantılarında ihracatçı firmalarımızdan gelen yoğun ısrarlar üzerine, ihracatçılarımızın kredi ihtiyaçlarını daha hızlı ve etkin şekilde karşılamak için Bankamız da Portföy Garanti Sistemi'ne dahil oldu. Bunu gerçekleştirmek için de organizasyon yapımızda büyük değişiklikler gerçekleştirdik.

  Bugün itibarıyla 2,5 milyar TL tutarında PGS fonu ihracatçılarımızın kullanımına açıldı. Bu sayede artık ihracatçılarımıza daha hızlı kredi kullandırabileceğiz. İhtiyaç halinde bu rakamı artırma imkanına da sahibiz.   

  Yeni uygulama kapsamında bundan böyle kefalet başvuruları doğrudan Bankamız tarafından değerlendirilecek. Ayrıca, tüm ihracatçılarımıza, KOBİ olsun ya da olmasın, yüzde 100 oranında KGF kefaleti sağlayacağız. Hazine destekli kefalet sisteminde komisyon oranlarının daha da düşürüldüğü dikkate alındığında, bu koşulların Bankamızın uygun maliyetli finansal imkanlarıyla birleştiğinde ihracatçılarımız için önemli bir rekabet gücü sağlayacağına inanıyorum.”

 • TÜRK EXİMBANK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI - İSTANBUL
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 7 Haziran 2017 Çarşamba günü Saat 10:00’da, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İHKİB)’in TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde organize ettiği  “İhracatın Finansmanında Türk Eximbank” konulu toplantıda, sektör temsilcileri ile bir araya gelerek Türk Eximbank’ın ihracatçılara sunduğu finansman imkânları hakkında bilgiler verecektir. 

 • Türk Eximbank ile Belçika ihracat kredi kuruluşu Credendo arasında iş birliği anlaşması imzalandı
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 29 Mayıs 2017 Pazartesi günü, Belçika ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel’de Avrupa’nın önde gelen ihracat kredi kuruluşlarından Credendo ile işbirliği anlaşması imzalamıştır.

   Anlaşma, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan Yıldırım ve Credendo CEO’su Dirk Terweduwe tarafından, Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Sayın Mehmet Hakan Olcay ve Ticaret Başmüşaviri Sayın Bülent Uğur Ecevit’in katılımlarıyla Brüksel Büyükelçiliği’nde imzalanmıştır.

   Türk Eximbank ile Credendo arasında imzalanan anlaşma vesilesiyle tarafların birbirleri ile gerek hâlihazırda faaliyetlerini yürüttükleri, gerekse ticarette aktif rol üstlenmeyi hedefledikleri pazarlarla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaşmaları hedeflenmektedir. Diğer taraftan, taraflar ihracat kredi sigortası ve yatırım sigortası alanlarında bilgi ve görüş paylaşımının önünü açan bu anlaşma ile Türk Eximbank’ın mevcut uygulamalarının geliştirilmesi ve yeni ürünlerin uygulamaya koyulması hususunda CREDENDO ile işbirliği içerisinde olacaktır. Ayrıca, bu anlaşma ile Türkiye ve Belçika firmalarının başta Afrika ülkeleri olmak üzere, üçüncü ülkelerde gerçekleştirecekleri projelere iki ihracat kredi kuruluşunun ortak destek sağlamasının önü açılmaktadır.

   

 • Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım Birleşik Arap Emirlikleri’nin önemli bankalarından EMIRATES NBD BANK ve ARAB BANKING CORPORATION (BANK ABC) ile MIZUHO BANK yöneticileriyle bir araya geldi
   

  Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 25 Mayıs 2017 tarihinde Birleşik Arap Emirlikleri’nin önemli bankalarından EMIRATES NBD BANK ve ARAB BANKING CORPORATION (BANK ABC) ile  MIZUHO BANK yöneticileriyle bir araya gelerek; finansman ve işbirliği olanaklarının geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulundu.